Порушення зору та носіння контактних лінз утворюють відходи, зокрема багато пластику. Їх неможливо усунути, але їх можна утилізувати таким чином, щоб завдати якнайменшої шкоди навколишньому середовищу. Люди, що принципово дотримуються вкрай відповідального підходу до збереження навколишнього середовища та практикують підхід до життя по принципу zero waste, радять замінити контактні лінзи окулярами. Проте переважна більшість людей, які щодня носять контактні лінзи, не можуть уявити собі відмову від них. Але це не означає, що варто забувати про можливість мінімізації шкоди для природи. Та як правильно утилізувати старі лінзи? Спробуймо розібратися більш детально.
Лінзи не є безвідходними
Протягом року людина, яка носить лінзи планової заміни, використовує близько дванадцяти пляшок розчину для лінз (флакон + коробка), дванадцять пластикових контейнерів (для зберігання лінз) і багато паперових упаковок, в яких знаходяться блістери «лінз». У подорожах можуть додатково використовуватися лінзи на один день або невеличкі контейнери рідини. Навіть сучасні лінзи, що можна тримати на очах протягом кількох діб (прочитати про них детальніше), теж потребують регулярного очищення.
Здавалося б, це не така велика кількість відходів. Проте якщо зібрати їх за кілька років, масштаби попросту вражають.
Переробка – крок за кроком
Весь картон можна відразу викидати в макулатуру, а порожні незакорковані пляшки з рідиною — до контейнерів, де збирається пластик. Це досить просто та зрозуміло. Але з блістерами цікавіше. Згідно міжнародних правил переробки вторинної сировини, алюмінієву кришку, що захищає кожну окрему лінзу, слід відірвати від решти блістера та викинути в металевий контейнер для сміття, але… вона надто мала й, ймовірно, не потрапить у смітник. Що не означає, що з цим нічого не можна зробити. Маленькі шматочки алюмінію можна збирати і викидати лише тоді, коли вони сформовані в одну велику кулю (її буде більше шансів помітити під час сортування сміття). Ще один спосіб більш ефективного розділення — додавати дрібні фрагменти до інших алюмінієвих відходів, наприклад до банок.
Пластикові частини блістерів, в яких ми купуємо лінзи, також замалі для більшості сортувальних заводів. Після того, як їх кинуть у пластиковий контейнер, вони можуть загубитися, випасти, або, якщо потраплять на завод з переробки, їхні символи не будуть прочитані машинами. На щастя, є дуже простий спосіб зробити це.
Куди викинути упаковку від лінз?
Блістери, як і коробки, в яких ми зберігаємо наші лінзи, виготовлені з пластику з маркуванням PP (номер 05). Кришки від пляшок також виготовлені з того ж матеріалу.
Це означає, що ми можемо додавати ці маленькі предмети до вибірково зібраних пробок від пляшок. Їх нерідко збирають в офісах, школах чи магазинах, зокрема у рамках благодійних компаній. Це той самий матеріал, тому ми не забруднюємо фракцію відходів і впевнені, що вони підуть на переробку, а не на звалище.
Повторне використання: кілька простих ідей
З кожною упаковкою розчину ми маємо купувати новий, двокамерний контейнер для лінз. З міркувань гігієни (запалення очей – це невесело) його треба замінювати на новий щомісячно. Однак ці невеликі ємності можна використовувати іншим способом, наприклад, зберігати невелику кількість крему або тонального крему під час подорожі (замість того, щоб брати з собою великі упаковки). Ви також можете наповнити їх домашнім бальзамом для губ або попросити зразок продукту в аптеці (замість використання куплених банок).
Куди викинути лінзи?
Тепер, коли ми визначили, що робити з упаковкою ваших лінз, настав час зосередитися на самих контактних лінзах. Багато хто викидає їх просто в раковину, адже це найшвидше та найзручніше – але краще цього не робити! У каналізацію не можна допускати потрапляння нічого, що може вплинути на дренажну систему – лінзи, попри свій невеликий розмір, можуть прилипнути до внутрішньої сторони труб, а потім почати покриватися іншими дрібними забрудненнями. Крім того, якщо вони не будуть спіймані очисними спорудами, вони потраплять у річки як ще один мікропластик.
Тому прострочені або використані лінзи слід викидати в контейнер для збору пластикових відходів.
Програма переробки в США
У Сполучених Штатах Bausch + Lomb і TerraCycle запустили програму переробки лінз і упаковки! Використані «склянки» та блістери (разом із фольгою) можна принести в пункт прийому TerraCycle або безкоштовно відправити кур’єром, який забере посилку після реєстрації в Інтернеті. Можливо колись така програма діятиме і в нас.
Куди подарувати окуляри?
Навіть якщо ви носите лише контактні лінзи, у вас вдома також повинні бути окуляри – тому коротко про них. Старі окуляри або лінзи не можна викидати в контейнер для збору скляних відходів. По-перше, більшість окулярів, які носять сьогодні, мають пластикові лінзи, які легші й тонші – більше немає лінз із товщиною дном пляшки! По-друге, навіть «скляні» окулярні лінзи виготовлені не з того самого матеріалу, що пакувальне скло – якщо їх викинути разом із пляшками та банками, можна незворотно забруднити всю партію.
Найкраще пожертвувати окуляри, якими ми більше не користуємося, для тих, хто цього потребує. Також можна викинути їх разом з іншими пластиковими відходами.