Свято-Успенський Патріарший Одеський чоловічий монастир

Історія виникнення цього монастиря пов’язана із трагічним випадком, який відбувся на початку 19-го століття. Одного разу ввечері у маєтку багатого молдавського поміщика Олександра Теутула на краю схилу, понад берегом моря розпалили багаття. Невелике грецьке судно, що заходило в Одесу, прийнявши відблиски вогню за світло маяка, збилося з курсу й сіло на мілину. В результаті загинули люди. Олександр Теутул, людина набожна, важко переживаючи трагедію, вирішив передати свій маєток (дві ділянки по 25 десятин, оточений фруктовими садами, виноградниками і лугами) Російській православній церкві. У 1813 році подав митрополитові Гаврилу письмове свідоцтво про те, що його фонтанський маєток передається Російській Православній Церкві, довіривши митрополиту Гаврилу своє бажання побудувати тут церкву і маяк. Митрополит, з дозволу Святійшого Синоду, у 1814 році заснував на пожертвуваній землі архієрейське подвір’я, відразу розпочавши спорудження церкви та маяка, як заповідав Олександр Теутул.

Незабаром на цих землях з’являється садиба Кишинівського архієрея, а потім — штатний монастир. У цей же час тут розпочинається будівництво великої кам’яної церкви в ім’я Успіння Пресвятої Богородиці й маяк. 1 червня 1824 року монастир затверджують до розряду другокласних.

Але не пройде й ста років, як монастирське майно, всі цінності й святині (навіть чаша для причащання) будуть конфісковані в допомогу голодуючим, а храм висаджено в повітря. Відродження монастиря почнеться лише в 1944 році. А ще через два роки тут відкриється Одеська духовна семінарія, в якій з 1954 по 1958 роках вчився митрополит Київський і вся України Володимир (Сабодан). Однокласником митрополита Володимира був і митрополит Агафангел. Саме при ньому були канонізовані перші одеські святі — Кукша Одеський і Гаврило Афонський, прославлені 22 і 23 жовтня 1994 року.

На тихім, маленькім монастирськім цвинтарі пустує одна могилка, покрита мармуровою плитою з написом: «Тут був похований преподобний Кукша Одеський. Святі мощі його знаходяться відтепер у Св. Успенськім храмі монастиря». Під плитою — заглиблення, ямки, звідки віруючі набирали собі землю з могилки святого.

Оскільки головний собор монастиря був зруйнований, основною церквою монастиря став храм Життєдайного Джерела, при своєму відродженні освячений в ім’я Успіння Божої Матері. Саме тут спочивають тепер мощі святого. Преподобний Кукша був дуже близьким, рідним для багатьох і багатьох людей. Молодість провів на Афоні, служив у Києво-Печерської Лаврі й у Почаєві, схиігумен Кукша скрізь привертав до себе увагу й любов, сам обдаровував цією любов’ю своїх численних духовних дітей. Уже після прославляння преподобного по його молитві відбулося чудо воскресіння з мертвих маленької дівчинки Ксенії, про що є документальні свідчення її батьків. І це тільки один з відомих випадків його допомоги.

Крім раки з мощами преподобного Кукши, у соборі знаходяться і інші святині монастиря — ікона Божої Матері «Млекопитательница», привезена в Одесу з Афона, ікона «Явлення Божої Матері преподобному Сергію Радонежскому» (дарунок святійшого патріарха Алексія I) і ковчег з мощами апостола Андрія Первозванного, який є небесним заступником Одеської духовної семінарії.

Сьогодні монастир — це місце прочанства православних християн.

І в наші дні не припиняється потік людей, що шукають допомоги й у нині живущих одеських старців. Духовником монастиря є 84-річний архімандрит Іона (Ігнатенко), відомий і за межами Одеси — до нього за порадою й благословенням ідуть молоді й старі, з’їжджаються люди не тільки з України, а й з-за кордону.

Зараз ведеться активне відродження монастиря. Закінчилось будівництво головного собору на честь ікони Божої Матері «Життєдайне джерело» з нижнім храмом на честь преподобного Кукші Одеського, дзвіниці з храмом святих мучеників Бориса та Гліба. Продовжуються роботи по внутрішньому оформленню собору та будівництву готелю для прочан.

Правління Благодійного фонду «Богуслав» прийняло рішення прийняти посильну фінансову участь у будівництві готелю для прочан Свято-Успенського Патріаршого Одеського чоловічого монастиря.

boguslav

Related Posts

Допомога Всеукраїнському православному педагогічному товариству

Виставка «Гоголівська містерія»

Світочі християнської віри

Постичь тайну Иова

No Comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.