Матвій: значення, походження та характер імені

Зміст

Ім’я Матвій – одне з найпопулярніших і найулюбленіших українських імен. Воно має давню історію, багату семантику та пов’язане з багатьма цікавими фактами. У цій статті ми дослідимо значення імені Матвій, його походження, а також риси характеру, які зазвичай притаманні людям, які його носять.

Значення імені Матвій

Ім’я Матвій має давнє єврейське коріння і походить від слова “Маттіт’ягу”, що означає “дарований Богом” або “чоловік Божий”. З часом воно трансформувалося в грецьку форму “Маттафіас”, латинську “Mattahias”, а потім потрапило в українську мову. 

Ось декілька тлумачень імені Матвій: 

 • дарований Богом
 • чоловік Божий
 • Богобоязливий
 • благочестивий
 • милосердний
 • щедрий

Ім’я Матвій несе в собі позитивний заряд і пов’язане з такими чеснотами, як віра, благочестя, щедрість та милосердя.

Походження імені Матвій

Ім’я Матвій пройшло довгий шлях еволюції, перш ніж потрапити в українську мову. З давньоєврейської мови воно трансформувалося в грецьку форму “Маттафіас” (Ματταθίας), з грецької мови в латину як “Mattahias”, у 10 столітті н.е. разом з прийняттям християнства воно потрапило в давньослов’янську мову у формі “Матфѣй”, а згодом еволюціонувало в сучасну українську форму “Матвій”. Воно походить від давньоєврейського слова “Маттіт’ягу” (מַתִּתְיָהוּ), яке складається з двох частин: “Маттат” (מַתָּת) – “дар” та “Ягу” (יָהּוּ) – скорочене ім’я Бога Яхве. Таким чином, ім’я Матвій буквально означає “дарований Богом” або “чоловік Божий”. Це ім’я несе в собі глибокий релігійний сенс і підкреслює зв’язок людини з Богом.

Сумісність імені Матвій з іншими іменами

Ось кілька жіночих імен, які могли би бути гарним тандемом з Матвієм:

 1. Марія: Це ім’я асоціюється з рівновагою, теплотою та розумінням, що доповнює сенс імені Матвій, яке означає “дарований Богом”. Разом вони створюють образ людини, що володіє духовною мудрістю та добротою.
 2. Софія: Значення імені Софія – “мудрість” – гармонійно поєднується з ім’ям Матвій. Разом вони створюють образ людини, що обдарована розумом та духовною мудрістю.
 3. Олена: Це ім’я асоціюється з красою та благородством. Комбінація імені Матвій і Олена створює образ особистості, яка поєднує в собі внутрішню силу з елегантністю та гідністю.
 4. Анна: Значення імені Анна – “милість, благодать”. В поєднанні з ім’ям Матвій воно може вказувати на особистість, що володіє високою мораллю та духовними цінностями.
 5. Єлизавета: Це ім’я асоціюється з благородством та впевненістю. Поєднання імен Матвій і Єлизавета може вказувати на сильну, рішучу особистість з великим серцем.
 6. Катерина: Значення імені Катерина – “чиста”. Разом з ім”ям Матвій, воно може вказувати на людину з чистими душевними намірами та великими моральними принципами.
 7. Марина: Це ім’я асоціюється з водою та свободою. У поєднанні з Матвієм воно може вказувати на особистість, що обдарована внутрішньою гармонією та спокоєм.
 8. Вікторія: Це ім’я асоціюється з перемогою та успіхом. У поєднанні з Матвієм воно може вказувати на особистість, що досягає своїх цілей з енергією та наполегливістю.
 9. Валерія: Значення імені Валерія – “сильна, здорова”. В поєднанні з ім’ям Матвій воно може вказувати на витривалу та стійку особистість.
 10. Наталія: Це ім’я асоціюється з народженням та відновленням. У поєднанні з Матвієм воно може вказувати на особистість, яка приносить світло та радість в життя інших.

Комбінація імен Матвій та будь-яке з цих імен може створити образ людини з глибокими моральними принципами, духовною мудрістю та внутрішньою силою.

Характер Матвія

Матвії – це особистості, які зазвичай видаються впевненими, мають чітку мету та наполегливо йдуть до своїх цілей. Вони володіють великою силою характеру, що проявляється у вмінні подолати будь-які перешкоди на шляху до досягнення своїх амбіцій. Матвії цінують працьовитість і визнання, і готові докласти величезних зусиль для досягнення власних цілей. Вони ретельно планують свої дії і віддають перевагу стійкому, систематичному підходу до розв’язання завдань. Спрямованість Матвіїв допомагає їм бути впевненими у собі і своїх можливостях. Вони мають чіткі ідеї про те, чого хочуть досягти в житті, і волею здатні подолати будь-які перешкоди на цьому шляху. Велика впертість і відданість своїм цілям робить Матвіїв незалежними в реалізації своїх задумів.

Також варто відзначити, що Матвії відрізняються високим інтелектом та широким кругозором. Вони завжди цікавляться новими знаннями і прагнуть розвиватися як особистості. Будучи розумними та освіченими, вони часто є центром уваги в різних сферах життя, де їхні думки і досвід цінуються. Лідерські якості також характерні для Матвіїв. Вони природжено вміють надихати і мотивувати інших до досягнення успіху. Завдяки своїй харизмі та енергії вони здатні об’єднувати людей і керувати колективом до спільної мети.

Незважаючи на всі позитивні риси, Матвії також можуть мати свої недоліки. Наприклад, їхня впертість і гордість можуть стати перешкодою у спілкуванні з іншими людьми та прийнятті критики. Вони можуть бути нетерплячими та різкими у спілкуванні, що може викликати напругу в стосунках з оточуючими. Також Матвії можуть бути закритими та утриманими у вираженні своїх емоцій, що може ускладнювати побудову відносин з ними.

Важливо зазначити, що не всі Матвії мають всі перелічені вище риси характеру. Кожна людина – це індивідуальність, і на її характер впливає багато різних факторів. Однак, загалом, Матвії – це сильні, цілеспрямовані, інтелектуальні та віддані люди, які завжди прагнуть до успіху.

Коли іменини Матвія

Основні дати іменин Матвія зв’язані з різними святими та мучениками, які носили це ім’я. Найбільш важливим і вшанованим днем є 29 листопада, коли відзначається день пам’яті святого апостола Матвія. В цей день зазвичай прийнято вітати Матвіїв з іменинами.

Інші дати іменин Матвія:

 • 25 квітня: день пам’яті святого апостола Матвія
 • 13 липня: день пам’яті мученика Матвія
 • 22 серпня: день пам’яті апостола Матвія
 • 11 жовтня: день пам’яті преподобного Матвія
 • 18 жовтня: день пам’яті преподобного Матвія

Як можна називати Матвія

Скорочені, пестливі форми та прізвиська для імені Матвій:

 • Скорочено: Тіма, Тьома, Матько.
 • Пестливо: Матвійчик, Матвійко, Матвіюша, Матюша, Тьомик, Тьомчик.
 • Прізвиська: Матюха-воркуха, Матвій-бабій, Матвійко-буревійко.

Відомі люди з іменем Матвій

Матвій (апостол) – один з дванадцяти апостолів Ісуса Христа. Матвій Корвін (1443-1490) – король Угорщини. Матвій Габсбург (1557-1619) – король Угорщини, король Галичини та Володимирії, король Богемії, імператор Священної Римської імперії. Матвій Шаула (нар.? -1597) – запорізький гетьман, один з керівників козацького повстання (1594-1596) під проводом Северина Наливайка. Матвій Шанковський (1759-1814) – релігійний діяч, педагог. Матвій Хандога (1883-1948) – український письменник-самоук, громадський діяч. Матвій Стахів (1895-1978) – український правник, історик і суспільно-політичний діяч.

Імʼя Матвій іншими мовами

Існує багато інших мов, де це ім’я має свої аналоги:

 • Англійська: Matthew (Меттью) – це найпоширеніша англомовна форма імені Матвій. Її використовують у США, Великобританії, Канаді, Австралії та Новій Зеландії.
 • Французька: Matthieu (Матьє) – це французька форма імені Матвій. Її також використовують у Швейцарії та Бельгії.
 • Німецька: Matthäus (Маттеус) – це німецька форма імені Матвій. Її також використовують в Австрії та Швейцарії.
 • Іспанська: Mateo (Матео) – це іспанська форма імені Матвій. Її також використовують у Латинській Америці.
 • Італійська: Matteo (Маттео) – це італійська форма імені Матвій.
 • Польська: Mateusz (Матеуш) – це польська форма імені Матвій.

Якщо ви обираєте ім’я Матвій для своєї дитини, ви можете бути впевнені, що це ім’я з багатим значенням, яке буде нести їй щастя та удачу протягом життя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *