Що таке калькулятор ймовірності, та як він працює?

Зміст

Чути про теорію вірогідності можна було ще зі школи, проте в дорослому віці далеко не кожен про неї згадує. А дарма, адже це корисний інструмент, який допомагає визначити шанси настання тієї чи іншої події. Спеціальні калькулятори використовуються у повсякденному житті, науці та бізнесі для аналізу даних й ухвалення зважених рішень.

Отже, сьогодні я, Олена Билиця, авторка і редакторка порталу https://www.prointernet.in.ua/ «Про Інтернет» розповім про принцип роботи калькулятора ймовірності на основі простих прикладів із повсякденного життя.

Що таке калькулятор ймовірності

Теорія ймовірності — це особлива область математики, яка дозволяє виявити певні закономірності в здавалося б випадкових подіях. А за допомогою спеціальної програми у вигляді калькулятора можна проаналізувати різноманітні статистики та визначити ймовірність настання певної події та швидко зробити потрібні розрахунки. Найпростіша формула для обчислення ймовірності для простої події потребує наступних параметрів:

  • кількість позитивних результатів;
  • загальну кількість можливих результатів.

Розберу на прикладі, як знайти ймовірність партії в кості з шестигранним кубиком. Шанси на отримання певної грані складають 0.1667 або 16.67% (1/6), бо число позитивних результатів 1, а загальне значення — 6.

При розрахунку можна отримати число від 0 до 1, де 0 означає повну неможливість певної події, а 1 — абсолютну впевненість у її здійсненні. Також, як ви помітили, результат може бути представлених у відсотках, як у прикладі вище, де умовна ймовірність випадіння однієї з шести граней кубика складає 16.67%.

Принцип роботи калькулятора на основі теорії ймовірності

Робота калькулятора заснована на законах теорії ймовірності, це зрозуміло. Він аналізує отримані дані та використовує спеціальні формули, щоб визначити шанси настання чогось. Перед початком розрахунку необхідно зібрати та ввести необхідні дані, які безпосередньо мають вплив на кінцевий результат. Наприклад, це може бути кількість відповідей в тесті (A, B, C, D), щоб вгадати правильну відповідь; комбінація карт в покері; ймовірність дощу завтра з урахуванням прогнозу погоди, щоб визначити, що вдягати на наступний день тощо. Отже, дані можуть будь-якими.

Після цього калькулятор аналізує принцип значущості подій: вони залежні чи незалежні, й наскільки одна впливає на іншу. У разі кидка грального кубика кожен результат є незалежним, оскільки попередній кидок не впливає на наступні. А при оцінці шансів на ймовірність складання тесту колір ручки не впливає на розрахунок на відміну від кількості правильних відповідей та варіантів в цілому.

І нарешті, після цього аналізу завдяки застосуванню спеціальних математичних формул ви зможете з’ясувати, яка ймовірність того, що на монеті випаде «орел», а не «решка».

Я переконана, що калькулятор також можна використовувати для розрахунків у рамках схеми Бернуллі, яка дозволяє з’ясувати ймовірність кількох подій під час проведення заданого числа повторень. Ці розрахунки будуть дещо важчими, проте допоможуть визначити ймовірність того, що орел випаде рівно шість разів, якщо ви підкинете монету усього десять разів.

Висновок

Наприкінці хочу зауважити, що подібні програми — потужні інструменти, які можуть значно допомогти в обчисленні шансів настання різноманітних подій. Глибоке розуміння принципу роботи калькулятора та математичних формул допоможе вам швидко й легко проводити розрахунки та полегшувати своє життя. Проте іноді не все повинно бути побудоване на цифрах, удача й щасливий випадок без жодних обчислень також мають право на існування.

Матеріал підготовлений головною редакторкою ProInternet — Оленою Билицею.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *